Elektrická kytara, baskytara

Elektrická kytara se v hudbě používá již dlouhá desetiletí. Zvláštní boom zažila v padesátých a šedesátých letech. Elektrická kytara byla vždy spojována zejména s rockovou a bluesovou hudbou, ale dnes její zvuk můžeme slyšet třeba i v písních moderního country. V naší ZUŠ se tomuto nástroji věnujeme od roku 2005, kdy zde vznikl samostatný obor.

Studenti se učí hrát různé rytmické riffy, improvizovat, vytvářet a prezentovat vlastní skladby podle tabulatury, sluchu, základem však je hra podle notového zápisu technikou inspirovanou hrou na klasickou kytaru. Velký důraz je kladen zvláště na rozvoj vlastního hudebního cítění. Každý student může využít možnosti souhry s ostatními muzikanty v rámci školní kapely nebo dalších projektů, kde se může hudebně rozvíjet a získávat cenné zkušenosti.

Basová kytara je často chápána jako nástroj, který ovládá každý, kdo umí hrát na kytaru. Ale není tomu tak. Znát prstoklady a ovládat kytarovou hru může být a většinou je pro basového kytaristu velkou výhodou, avšak je možné začít hrát na baskytaru jako na první nástroj.

Na naší škole učíme hru na basovou kytaru dvěma základními technikami – trsátkovou a prstovou. Pro dobré zvládnutí nástroje je nutné umět obě techniky spolu kombinovat, a tak získat bohatší stylový rozsah. Studenti hrají basové linky a figury. Baskytarista při výuce zvládne hru podle sluchu, jakož i práci s tabulaturami, podobně jako u kytary elektrické je však základem hra z notového zápisu, hlavně v basovém klíči.

I baskytaristé mají možnost rozvíjet svůj talent ve školních kapelách a souborech.