Výtvarný obor
Milí rodiče a výtvarníci, děkujeme za spolupráci, důvěru a podporu společných projektů ve školním roce 2023/4.
Exkurze na Pálavě přináší inspiraci na dovolenou
Poslední exkurze 2023/24 mířila na Pálavu. Během čtyř dnů jsme (mimo jiné) mohokrát:
ukryli se před deštěm, přepočítali se, vybalili výtvarné nářadí, doplnili další stránku skicáku, zabalili pomůcky, žasli na nějakým kulturním překvapením…
Úrodnost exkure je patrná z naplněných skicáků, jejichž esence je k nahlédnutí tu v učitelském archivu.
Na vodní pumpu pro Williama vybráno! Děkujeme!
Na vernisáži se nám společně podařilo vybrat 4513,- Kč. Skutečný dárek - vodní pumpu jsme koupily. Sdílením certifikátu se s vámi dělíme o radost!
Těší nás, že jste se k nám přidali!
Velký svátek výtvarky - výstava i představení na dohled!
Mezi hrdiny letos zavítali i Hrdinové kapitalistické práce Saši Uhlové, Chlapec, který spoutal vítr, naše koše ve výtvarce, péče o společné pomůcky i společné úsilí při (Tý)dnech Země ve Spektru. Část z této práce uvidíte právě v knihovně.
Exkurze za udržitelnou módou do Ostravy
Výtvarka na začátku dubna navštívila Ostravu. Hlavní bodem byl Refeshion - festival udržitelné módy. Úvodní film estonské návrhářky “Co se nenosí” nenechal nikoho na pochybách, že téma je aktuální a výtvarný obor k tomu má mnoho co říci. Nabízí se návraty k tradici a slow fashion, ale také progresivní technologie recyklace a hledání nových cest výroby materiálu z rozličných odpadů. Na Černé louce nás nejvíce zaujala přednáška o Nadaci Moment, workshop modrotisku a vzorky nejnovějších tkanin vyrobených recyklací v technologickém institutu v Portugalsku Nečekaným obohacením dne byla účast na večeru předčítání poezie mladých básníků. K tématu nadprodukce textilu jsme navštívili i autorské experimentální divadelní představení Peče (se) celá Země. Mladé autorky strhly publikum! Stejně tak silně nás oslovil kulturní prostor Plato Bauhaus, který jsme měli možnost navštívit na poslední chvíli (v červnu bude provoz ukončen). Jeden den jsme věnovali památkové zóně Dolní Vítkovice, kde nás zaujala jak prohlídka s přednáškou, tak sám historický areál a jeho moderní rekonstrukce od Josefa Pleskota, se kterou jsme byli již částečně seznámeni z výstavy v Muzeu Kampa. Nevynechali jsme ani Porubu, ale víc už jsme nestihli… Ostrava mnohé láká k dalšímu a delšímu pobytu.
Děkujeme všem účastníkům za příkladný přístup k exkurzi a společnému programu.
Eva Volfová a Alžběta Horynová
Předvánoční exkurze
Letošní ooslední exkurzí byla cesta do Prahy za barokem a na současné umění. Navštívili jsme výstavu českého barokního mistra Petra Brandla. Žáci se seznámili s jeho malířským dílem, vývojem malby, rozsahem zpracovávaných motivů (vyprávějí o dobovém způsobu života), o kopírování a rozšiřování jeho děl. Brandlův život byl na exkurzi přiblížen i tvůrčím ateliérem a doplňkovými animovanými filmy. Ty jsou dostupné i na webu NG. Včetně audioprůvodce, kterého si můžete pustit i dodatečně stejně jako vydařené Obrazy se života Petra Brandal.
Tíži doby Barokní jsme odlehčili svižným přesunem do GHMP v Městské knihovně, kde jsme navštívili výstavu Myšlení obrazem - Vizuální události MIroslava Petříčka. Jeho myšlenka, že setkání s obrazem je událost byla bohatě naplněna.
Rády bychom poděkovaly všem účastníkům exkurze, za dobrou spolupráci i přístup k oběma výstavám. Těší nás, že máme ve škole žáky, kteří se dokážou naladit jak na barokní malířství tak na současné umění i to, že jsou mladí studenti umění, kteří nejen umění tvoří, ale také se aktivně, intenzivně a vytrvale zajímají o umění již vytvořené.
Alžběta Horynová a Eva Volfová
kde se žáci seznámili s barokním malířstvím, životem Petra Brandal, dobovými událostmi a obklopení Baro
Ústav pro Tomíky na Pražském Filmovém Kufru!
Radujeme se z vydařeného spontánně natočeného filmu našich žáků a studentů. Ve vlastním autorském experimentálním projektu přednášejí filmovou báseň. Žákovský film získal ocenění nejlepší experimentální film v kategorii 2. stupeň ZŠ s odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Cenu si část autorů přebrala na skvělém profesním dni FEST den, který Pražský filmový kufr každodočně pořádá. Děkujeme za možnost se tohoto dne zúčastnit. Byl nabitý workshopy, konzultacemi s filmovými odborníky, přednáškami, promítáním a besedami. Ač se slavnostního dne a převzetí ceny mohli zúčastnit jen někteří, gratulujeme všem autorů: Rozálii Faktorové, Dominice Mrázové, Marianě Horynové, Julianě Horynové, Miriam Horváthové, Johanně Horváthové, Anežce Nádvorníkové, Laile Dračové, Jáchymovi Dračkovi, Bertě Klimešové, Luise Jirsové (host .-) ), Barboře Volfové, Cecílii Volfové a Barboře Šohajové.
Těší nás nadšení, svěžest, odbornost a profesionalita festivalu Pražský filmový kufr. Těšíme se na další ročník. Filmy jsou k dispozici na webu festivalu.
Haló, Daisy!
Na pozvání Divadla Oskara Nedbala Tábor jsme s dětmi namalovaly vývěsní tabule. Daisy by bylo 100 let a toto je naše oslava její tvorby nejen pro děti. Cedule budou na divadle přístupné dvacet čtyři hodin denně. Pokochejte se, až půjdete kolem. Neodkkládejte to, budou tam jen od pátku 13. do neděle 15. října. Výstavu Daisy Mrázkové můžete vidět v galerii táborského divadla až do 22. října.
Hrdinové (nejen v hlavním městě)
Exkurze do hlavního města měla svou osnovu - pomník Jana Palacha, sv. Václav, Muzeum Legií a Památník na Vítkově. Letošní téma je ovšem tak bohaté, živé, košaté a srostlé s dějinami a podobou města, že se přidávaly další příležitosti… Navštívili jsme i palác Lucerna, kde v pasáži visí sv. Václav od Davida Černého. Cestou do Muzea Legií jsme zavzpomínali na činnost Jarmily Johnové (a její obětavou práci pro podporu bezpečnost pražských chodců). V Muzeu Legií jsme si poslechli komentovanou prohlídku jednoho z autorů výstavy Vojtěch Preissig / Malíř dvou odbojů. Na Vítkov jsme se přesunuli (díky novým úpravám ve městě) z podstatné části pěšky. Odborná komentovaná prohlídka památníku nás seznámila s historií místa, především s bouřlivými dějinami 20. století.
Richard Lauda
Děkujeme paní kurátorce Líze Faktorové, že nás na poslední chvíli provedla výstavou Blatského muzea Soběslav - Richard Lauda známý i neznámý. Seznámili jsme se jak s tvorbou Richarda Laudy (malba a kompozice, grafický kabinet, kresby a skicáky, knižní tvorba, názorné vyučování), tak s prací kurátorky výstavy. V Blatském muzeu jsme byli na exkurzu poprvé, děkujeme za tuto příležitost.
Zápis rozvrhů na školní rok 2023/2024 bude v ateliéru od pondělka 4. září.
Skupiny budeme zapisovat v pondělí od 10 do 16 hodin. Od úterka do pátku budeme v ateliéru od 12 do 17 hodin. Přijďte, volejte, napište. Těšíme se na vás!
Vaše učitelky Alžběta Horynová a Eva Volfová
Srdečně zveme na vernisáž výstavy JINDE!
Všechny žáky, studenty, rodiče, příznivce, fanoušky i zájemce o studium.
Těšíme na vás při tomto velkém svátku výtvarky! Přijďte, Jinde bude v knihovně od 16:30 a ve Spektru od 17.
Spolupráce pokračuje
Pro knihovnu chystáme několik instalací. Přijít se můžete podívat na cirkus - artisti si našli vhodné místo pro své kejkle. Mimo to vás v knihovně čeká překvapení, bu’dte obezřetní, není to vždy bezpečné…
Spolupráce
Pustily jsme se do spolupráce s kulturnímu subjekty v Sezimově Ústí 2. Pro knihovnu jsme s dětmi připravily obrázky pro nový bibliobox.
Exkurze do Berlína se vydařila!
Děkujeme všem účastníkům za příkladný přístup a zájem o umění i události 20. století. Děkujeme též za reportáže, deníčky z exkurze budou k prohlédnutí na školní výstavě - již brzy 17. května.
Děkujeme STŘ 2 za reportáž z vernisáže!
Srdečně Vás zveme na společnou výstavu učitelek výtvarněho oboru do Spektra! Setkat se můžeme na vernisáži ve středu 11. ledna od 17 hodin. Pro děti i rodiče - těšíme se na Vás.
Pracujeme v Třeboni
Od úterka 27. do čtvrtka 29. září nás v ateliéru nehledejte, jsme na plenéru. Výuka v ateliéru je zrušena.
Výuka vytvarky 2022/2023
Milí rodiče, děkujeme Vám za vstřícnou spolupráci při přípravě rozvrhu. Většinu dětí máme již ve skupinách a chystáme výuku. Milí výtvarníci, těšíme se na vás, začínáme v pondělí 5. září dle rozvrhu.
Vy, kteří jste nám dosud nepotvrdili zařazení do skupiny, udělejte to prosím co nejdříve. Míst už není mnoho. (Informace i kontakty najdete v mailu z iZuš, z 30. srpna)
Těšíme se společnou výtvarnou práci! Eva Volfová a Alžběta Horynová
Kulisy pro Afriku
Představení tanečniho oddělení v letním kině jsme letos doprovodili kulisami zvířat. Děkujeme výtvarníkům za pomoc a za zapůjčení.
Exkurze / Christine Lohr / Marionety, loutky, javánky / Dum umění / Jihočeské muzeum / České Budějovice
Během čtvrteční exkurze jsme zažili meditaci při studiu a kreslení přírodní mikroarchitektury Christine Lohr a velké pobavení nad improvizovaným loutkovým představením.
Velký svátek výtvarky - závěrečná výstava!
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy. PO dvou letech opět společně a prezenčně. Těšíme se na vás ve škole ve čtvrtek 9. června 2022 od 17 hodin. Alžběta Horynová a Eva Volfová
PRŮVODCE VÝTVARNÝCH ÚKOLŮ PO VÝSTAVĚ V PDF
Exkurze 2 / Otisky / Josefína Dušková / MUD Benešov
V MUDu jsme během odpoledne 31. května prostudovali výstavu Otisky. Sochařka Josefína Dušková pracuje se sádrou, voskem, dřevem a hlínou. Tu ale na výstavě téměř neuvidíte, používá ji jako polotovar pro sádrové formy - skořápky, které zachycují to, co bylo a už není. Zůstává otisk, vzpomínka.
MUD poskytuje také umělecký dvoreček, kde jsme u zahrádky s plastikami autorů generace 90. let 20. století posvačili.
Nečekaně jsme navštívili i Benešovskou ZUŠ, která sídlí v podkroví budovy. Děkujeme za milé přijetí a pozvání k další spolupráci i návštěvě.
Exkurze / Odložená výstava / Marie Blabolilová / Týn nad Vltavou
Dlouhá cesta do nedalekého Týna nad Vltavou stála za to. Kurátorka galerie Petra Herotová nám představila grafické dílo Marie Blabolilové, které se po desetiletí projevuje rastry a čárkovými systém. Výstava ukazuje lepty ze 70. let minulého století, ale i ty z posledních deseti let. Písmenko B jako Blabolilová bylo jedno z prvních naší výtvarné abecedy, proto jsme v ZUŠce uvítali možnost vidělt dílo umělkyně naživo. Čekala nás také malá výstavka Petry Herotové, která zachycovaka odposlechnuté rozhovory z rodinného prostředí. Bonusem bylo podrobné seznámení s Vlastou - háčkovaným tělem té nebo toho Vlasty. Děkujeme za vřelé přijetí v galerii v Týně nad Vltavou a v komunitním centru Vltavotýnska.
Exkurze letošního jara jsou zaměřeny na kulturně zajímavá místa v našem regionu.
Dobročinný prodej za 6 400,- korun - děkujeme!
Děkujeme za vaši účast na dobročinném prodeji obrázků při koncertu pro Světlušku. Během koncertu jsme prodali obrázky za částku 6 400,- korun. Částku předá spolek přátel školy na účet Světlušky. Vážíme si vaší podpory darem i přítomností na koncertě.
Umělecká abeceda pokračuje.
K / Kopecký Matěj - Kosmo Nauty
Abeceda přibrzdila u písmene K - vyráběli jsme loutky. Po vyčerpávajících týdnech jsou mnohé hotové a opuštějí výtvarku. Na závěrečné výstavě uvidíte film s jejich tanečním vystoupením.
V pololetí nejsme v polovině, i tak ale můžete nahlědnout.
Rekordy (repete) 2021
Milí účastníci rekordního klání. Nahlédněte do zaslaných rekordů. Věříme, že Vás inspirují.
Zaslané rekordy z období Vánoc 2021
Abecedně tedy nelogicky
V září 2021 startujeme školní rok s abecedou. Podle písmenek se nam k sobě prirazují umělci a principy, které původně měli pramálo společného.
Vynálezy (2020/2021)
Nový školní rok jsme zasvětili vynálezům. Věnujeme se objevům výtvarných nástrojů, komunikačním možnostem, energii a světlu...
Z důvodu covid 19 zústaly vynálezy nedokončeny. Výuka se přesunula do distančníhomodu. Detaily najdete v sekci distanční výtvarka.
Prázdninový plenér (srpen 2020)
Na konci srpna jsme se se žáci a studenti ZUŠ Sezimovo Ústí vypravili na plenér, který se konal v Zahrádkách u Jindřichova Hradce v turistické ubytovně provozované obcí. Plenér byl zaměřen na výtvarnou práci v terénu. Věnovali jsme se kresbě a malbě v krajině. Experimentovali jsme s možnostmi dokončování výtvarného díla, realizovali proměnu krajinného výjevu vlastními představami a redukovanou barevnou škálou. Za laskavé zacházení děkujeme paní Daňhelové a paní Vitoňové a Madetě, které se postaraly o celodenní stravování a Šablonám za podporu projektu.
Práce, které na plenéru vznikly k nahlédnutí.
Zahrada v rukou, očích i mysli (2019/2020)
Ve školním roce 2019/2020 jsme se věnovaly tématu zahrada. Celoroční projekt byl zkrácen o jarní období, kdy výuka probíhala distančně. Bohužel nakonec nebylo možné ani v říjnu realizovat školní výstavu, proto Vám, žákům, studentů, rodičům i dalším příznivcům zpřístupňujeme album, které jsem pro výstavu připravili.
Projekt pracoval s tématem v širokém kontextu. Vyzkoušeli jsme pestrou škálu výtvarných přístupů a problémů od studia přírodnin, budování prostorových plánů, transformací do grafických přístupů, práci s reliéfem, mapováním našich činností v zahradě, vytváření fantazijních světů k seznámení s designem a malou městskou architekturou po sochařské intervence. Alespoň prostřednictvím učitelského archívu můžete nahlédnout...
Pro ZUŠ OPEN které každoročně pořádáme v kině Spektrum jsme mimo jiné chystali i promítání filmu, a tak Vám jej nabízíme alespoň zde (souhrnnou koláž Tajemnosti a jednotlivé příběhy Tajemné světy).
O výuce VO
Výuka probíhá v blocích tří vyučovacích hodin týdně. Děti se učí v přátelské atmosféře formou hry základním výtvarným dovednostem, ale také výtvarně myslet a vyjadřovat se svobodně a originálně. Pracují s různými tradičními i méně obvyklými materiály vhodnými pro kresbu, malbu, grafiku, modelování a prostorové kreace. Třebaže výuka směřuje ke konkrétnímu cíli, je dán dětem široký prostor k uvolnění fantazie a možnosti projevit naplno vlastní individualitu.
Žáci a studenti, kteří projeví zájem o studium na některé z výtvarných škol (středních i vysokých), na pedagogické škole či na odborném učilišti s výukou uměleckých řemesel, jsou systematicky připravováni na talentové zkoušky (jejich úspěšnost na těchto školách je téměř stoprocentní).
Děti a studenti prezentují své práce na pravidelných výstavách (ve výstavních prostorech kina Spektrum v Sezimově Ústí, ve výstavní síni v Plané nad Lužnicí). Projekty a další rysy výuky
Žáci a studenti naší školy jsou seznamováni s proměnami řeči výtvarného umění i teoreticky. Praktické výtvarné úkoly inspirované uměleckými díly minulosti i současnosti prohlubují toto poznání. Projekt „Kam kráčíš, umění?“ seznamuje děti a studenty s dramatickým vývojem uměleckého jazyka za posledních sto let a velmi oživuje výuku. Zároveň učí žáky schopnosti vést s umělcem pomyslný dialog.
Výuka probíhá ve skupinách do 15 dětí v délce tři vyučovací hodiny týdně.
Vyučující:
Mgr. Alžběta Horynová
MgA. Eva Volfová
Náplň přípravy na talentové zkoušky
Kresba a malba podle modelu (zátiší, figura, portrét). Výtvarná příprava (znalost výtvarného jazyka jako prostředku výtvarného vyjadřování). Volné práce (s přihlédnutím na požadavky konkrétní střední či vysoké školy). Schopnost obhájit si své práce. Základní orientace v dějinách výtvarného umění, přehled o současné tvorbě, základní znalosti o vybraném oboru.
Schéma studia ve výtvarném oboru
Přípravná výtvarná výchova (pro děti 5 – 7 leté, délka studia 1 – 2 roky)
Základní studium – I stupeň (pro děti od 7 let, délka studia 7 let)
Základní studium – II. stupeň (pro děti od 14 let, délka studia 4 roky)