Distanční výtvarka

koláž_materiály

12. výprava: Ať se do knihy propadnu...

S koncem pololetí se novýma očima podíváme na obrázky, plakáty, knižní obálky... které jsme si doma my nebo naši blízcí vystavili. Zkusíme si říci, co pro nás znamená umění a jak si díky němu můžeme uvědomit i vyjádřit to, co bychom slovy popisovaly velmi těžko a dlouho. Můžete to zkusit prostřednictvím dotazníku A k čemu mi to umění vlasně je

Společně se podívejme se do virtuální Galerie hlavního města Prahy, kde vystavovala Štěpánka Šimlová svá Zátiší mikrosvětů. Proměnila realitu měřítkem, zavzpomínala a nám umožní nově se podívat na výtvarná díla doma a dá jim nový život v dalších kontextech. 

návštěvník obhlíží zátiší

https://ct24.ceskatelevize.cz/1622441-stepanka-simlova-na-hranici-sneni

https://www.artlist.cz/stepanka-simlova-437/

ÚKOL: 

Najdi doma obrázek, zajímavou knižní obálku, plakát. Doma také zmapuj a najdi sošky, figurky, upomínkové předměty, které máte na různých pidivýstavách. Zamysli se, kam by se která z těch věci mohla umístit, aby se odehrál další příběh. Nový život a osvěžení si jistě zaslouží obojí - obrázky i sošky a společná výtvarná akce jim jistě udělá radost. 

ZASLANÉ PRÁCE / Ať se do knihy propadnu... 

Zájemci si mohou v Zušce vyzvednout potřebný výtvarný materiál během pondělka 18. 1. 2021 od 13 do 17:30 hodin, po domluvě jindy (můžete kontktovat paní učielku Volfovou -  e.volfova@zussu.cz či na 723 815 786. Máme pro vás připraveny papíry na úkoly s písmem a tuš + štěteček. Pokud  Vám v domácí tvorbě pomůže ještě něco jiného, dejte nám vědět. 

11. výprava: Oheň, svíčka, elektřina 

Dalším lidským pra-vynálezem je oheň, nebo spíš jeho ovládnutí, schopnost ho rozdělat a využít pro svou potřebu. Přinesl lidem teplo a světlo. A taky nové vizuální vjemy a spoustu nových výtvarných námětů. A což teprve elektrické osvětlení! Světlem můžeme zajímavě nasvěcovat zobrazované předměty, vytvářet atmosféru a akcenty v obraze, ale můžeme jím i rovnou malovat, nebo z něj dělat sochy a instalace. Podívej se, jak světlo využívali a využívají různí umělci. 

Pokud tě světelné umění zaujalo, připojujeme ještě několik odkazů:
http://www.zapni-svetlo-pro-pesanka.klucivespolek.com/galerie/

https://www.youtube.com/watch?v=8EBF0qOKpns&pbjreload=101

https://pohribny.cz/galerie

 

světlo led

Úkoly: 

1) Nasviť sníh, kámen, led

Vytvoř venku nějaké zákoutí z kamenů, klacků, rampouchů, sněhu. Vem baterky, svíčky, prskavky, led světýlka. Za šera zkoušej zákoutí různě nasvěcovat a fotit. Zkoumej, v jaké vrstvě světlo sněhem proniká. Musíš svítit na sníh a led (nebo skrz ně), ne do objektivu! Fotky můžeš dále digitálně upravovat.

luminografie

2) Maluj světlem

Potřebuješ fotoaparát, na kterém jde nastavit dlouhá expozice. Vem si zase různé druhy světel- baterku, prskavku, barevná vánoční světýlka. Fotoaparát nastav na expozici dlouhou klidně i několik minut. Dej ho na stativ, nebo na stůl, v ruce to neudržíš. Pohybuj před objektivem světly. Poprvé se nech překvapit, příště už výsledek možná odhadneš. Takhle se dá fotit  noční obloha, hvězdy se přece také pohybují!

ZASLANÉ PRÁCE / Oheň, svíčka, elektřina k nahlédnutí

10. výprava: Za podobami abeced

Vztah obrazu a písma, informace, kterou nám předává obsah textu a informace, kterou nám předává jeho podoba, byl dlouho předmětem zájmu jen úzkého okruhu typomilů. Dnes, kdy se všichni pohybujeme i ve virtuálním světě, vnímáme tyto otázky všichni, jen si to možná neuvědomujeme. Na internetu se orientujeme především podle obrázků, pak podle nápisů a nadpisů a až nakonec si někdy přečteme i text. Pokud není moc dlouhý. Proto tento text už neprodlužujme, podívejme se na video o vztahu obrazu a písma, podoby písma a jeho obsahu.  

Úkoly: 

1) Prohlédli si tento obrázek. Která písmena k sobě patří? Podle jakých znaků jsi to poznal?

písmena k přiřazování

2) Navrhni svoje písmo. Zvol si klíč, podle kterého budeš písmena stylizovat. Můžeš se inspirovat úkolem z minulého týdne. 

abecedy od žáků VO

3) Vytvoř několikrát nápis “setkání”. Zkus do jeho vizuální podoby dát co nejvíc informací o tom, jaké to setkání bude. 

nápis setkání

ZASLANÉ PRÁCE / Písmo 2 k nahlédnutí 

MALÝ KVÍZ O PÍSMU / neboj, zkus to...

Od 4. ledna učíme bohužel opět distančně v režimu který znáte z podzimu. 

9. výprava: za možnostmi písma / co umí obrázkové a co hláskové

obrázkové vyprávění

V prosinci jsme vytvářeli komiks - neboli vtipný proužek. Cílem bylo udělat sérii asi ří obrázků, které budou vyprávět obrazem. Dnes se podíváme na cestu od obrázků k písmu. Písmo je jeden z nejpozoruhodnějších lidských vynálezů, obrázky mají ale také něco do sebe. Podívej se na krátký film, který ti otevře cestu k výtvarným úkolům. 

úkoly: 

1) Přečti obrázkový příběh. (Můžeš nám ho i poslat, cos vzčetl - uvidíme, kde jsme se shodli a kde ne.) 

obrazový příběh

2) Zkus obrázkovým písmem vyjádřit toto: 

text pro obrázkový přepis

V příběhu můžeš pokračovat. (Tvou obrazovou variantu nám prosím pošli: e.volfova@zussu.cz, a.horynova@zussu.cz

3) Během Vánoc a do nového roku si přejeme různé věci: veselé (klidné, spokojené) Vánoce,  šťastný (úspěšný, lepší) nový rok. Promlouvají k nám slova, ale i to, jak vypadají. Zkus výtvarně vyjádřit tato slova: VESELÝ, SLIZSKÝ, STRAŠIDELNÝ, ROZMÁZNUTÝ, POTRHANÝ, NENÁPADNÝ,HNUSNÝ, GEOMETRICKÝ… (můžeš kreslit, psát, vytřihovat, trhat, muchlat, lepit, sypat… rýsovat, obtiskovat, frotovat podle toho, co se ke slovu nejvíc hodí).  

potrhaný

ZASLANÉ PRÁCE / Písmo 1 k nahlédnutí

8. výprava: Zaostřete na komiks / Doplňte příběh - Po stopách psa Komára

Tentokrát se vypravíme po stopách komiksu. Trochu ho známe všichni, ale malinko víc se v krátkém filmu podíváme, kde se vzal a jak se proměňoval.

Teď  už je vaše pozornost citlivější na to, co a proč je v komiksu. Ano,je o proto, aby vyprávění bylo hladké, napínavé a zábavné.

Prohlédněte si rozpracovaný komiks. Poznáš, co se tam odevhrává?

komiks Komár

Pokud si nejsi jist, můžeš se podívat na audioverzi...

ÚKOLY:

Doplň asi tři nebo čtyři obrázky, co Komár zažil... (Na toto máš ty kartičky, které ti doma nebo ve schránce zanechala RVZP.)

ZASLANÉ PRÁCE, k nahlédnutí

 

7. výprava: RVZS (rychlá výtvarná záchranná služba) zasahuje

fiktivní novinový výstřižek_4

RVZS startuje

fiktivní novinový výstřižek_3

Fiktivní novinový výstřižek_

 

Fiktivní novinový výstřižek

 

6. výprava: Kateřina Šedá propojuje lidi tím, co je rozděluje

Umělkyně Kateřina Šedá propojuje lidi skrz to, co je rozděluje. Ukazuje lidi sobě navzájem. Pojmenová činnosti, které dělají. Hledá to, co dělají společně a pomáhá jim  uvědomovat si, jak jim tato pospolitost dělá dobře. I banální věci se stanou slavnostními. V krátkém videu se seznamte s některými jejími projekty. Na jejích stránkách si můžete najít projekty, které vás zaujaly, přečíst si k nim autorčin záměr a prohlédnout fotodokumentaci. Koho téma zaujalo a chtěl by se dozvědět něco o tom, jak výtvarnice o svých záměrech přemýšlí, může si pustit ještě tento rozhovor.
Také vám připadají témata Kateřiny Šedé velmi aktuální? Co nás dnes rozděluje všichni víme. Epidemie, karanténa, sociální distanc. Rozděluje nás to, a přitom to zažíváme všichni. Napadá vás způsob, jak by nás právě tohle mohlo spojovat? Víte o někom, kdo se o to pokouší? Zdá se vám některý ten nápad dobrý?

ÚKOLY:

Vytvoř doma svou knihu rekordů:

- hledej, kdo má čeho nejvíce (špinavých ponožek pod postelí, složených vlaštovek na poličce, knížek o potápění...)

- zkoumej, co jde komu nejlépe ( vaření bramborových knedlíků, zapomínání hesel na on-li konference, kreslení kudrdlinkatých čar na...)

- zlepši nějakou činnost, až  se staneš rekordmanem domácnosti...

Jaký rekord je na obrázku? (Odpověď nejdeš ve složce na obrázky.)

rekord hádanka

Přípravu a realizaci rekordu neodkládejte. Oficiální zápis proběhne již příští týden!

ZASLANÉ PRÁCE 6 / rekordy

MALÝ OPAKOVACÍ KVÍZ, zkus to...

------------------------------------------------------------------------

5. výprava:  Zátiší / předměty vyprávějí

Doma nyní trávíte více času než obvykle. Nejvhodnější čas, abychom propátrali zátiší, která se na různých místech naší domácnosti proměňují. Některá ne nemění a jiná se změní mnohokrát za den. Zátiší je umělecký žánr, který se zaměřuje na zobrazení předmětů... Trochu se projdeme historií a budeme na zátiší číhat!

zátiší (rozhovor materiálu)

Jedna z galerií, která Vám umožní přehledně nahlédnout do sbírek on-li je Moravská galerie v Brně. Pomocí katalogu si můžete zvolit téma ke studiu, které Vás zajímá. Tentokrát to bude zátiší - předměty, které vyprávějí.

fotka a malba zátiší

ÚKOLY:

(můžeš si vybrat, ale asi tě to pohltí a budeš si chtít zkusit všechny)
-  Zapátrej a zkus doma vyfotit zátiší, která vznikla sama (nikdo je záměrně nevytvářel).

-  Vytvoř zátiší, které patří nějaké velmi zvláštní osobě: staré čarodějnici, zmatenému vynálezci, pletací babičce

- Vytvoření zátiší, které bude používat rozhovor materiálů či barev. (například Stejnobarevné, Pevné a měkké, Plné a prázdné.

- Své zátiší zkus vyfotit (dávej si pozor na zaostření, pozadí, stíny...)

- Zkus své zátiší nakreslit či namalovat.
 

ZASLANÉ PRÁCE 5 / zátiší / předměty vyprávějí

MALÝ OPAKOVACÍ KVIZ, zkus to...

------------------------------------------------------------------------

4. výprava: Krajina je nejlepší galerie

Podívej na film o tvorbě v krajině. (Neboj, že je anglicky, všechno pochopíš očima).

Andy Goldsworthy je anglický umělec, který vytváří svá díla v přírodě, ze všeho, co zrovna najde kolem sebe. Když vyráží ven, neví dopředu, co bude dělat. Záleží to na světle, na atmosféře místa. Nechce napodobovat přírodu, chce vystihnout místo a materiál, ze kterého tvoří. Proto se snaží materiály i spojovat tím, co má k dispozici venku, třeba trny. Jeho díla trvají jenom chvíli, jako všechno v přírodě. Any Goldworthy ale říká, že jeho záměr je učit se a pochopit, ne uchovat a zakonzervovat. Vyražte dnes také ven!.

úkoly (z nichž si můžete vybrat jeden až všechny):

- Jdi na místo, které dobře znáš. Koukni se, kterého materiálu je tam nejvíc a kterého jen málo. Vytvoř z těchto dvou materiálů obraz.

- Jdi na procházku, po cestě zanech nějakou stopu, žes tudy prošel. Použij jen materiál, který najdeš venku.

- Přines z procházky nejkřivější větev, nejžlutější list a nejhladší kámen, který najdeš. Doma je nakresli.

- Vyměň stromům větvičky. Najdi dva stromy, které mají rozdílné zakřivení větviček a pár jich vyměň. Můžeš použít provázek. Větvičky také můžeš vzít domů a nakreslit.

Hranice a hranička

ZASLANÉ PRÁCE / Krajina je nejlepší galerie

MALÝ KRAJINNÝ KVÍZ 4, zkus to

------------------------------------------------------------------------

3. výprava: Za Českým sklem do UPM v Praze

Skleničky a skleněné mističky i vázičky provází lidi už od starověku. Ploché sklo a s ním luxus zasklených oken je vynález o nějakou tu tisícovku let mladší, prosklené výlohy a dokonce i nosné prosklené podlahy jsou až převratná novinka průmyslové revoluce. Výstava autorského skla Plejády skla v Umprum muzeu představuje sklo z jiného úhlu- jako umělecký materiál s mnoha jedinečnými estetickými vlastnostmi. Československo v padesátých letech se orientovalo na těžký průmysl a designéři o práci moc nezavadili. Zato autorské skleněné plastiky byli na špici uměleckého vývoje. Toto pojetí prorazila v padesátých letech světoznámá dvojice Libenský- Brychtová. On maloval, ona modelovala. Jejich skleněné sochy možná neznáte, zato jste už asi viděli plášť Nové scény- skleněný obklad dělali také oni. V názvu výstavy je souhvězdí Plejád. Přirovnání k hvězdám a vesmíru používají sklářští umělci často. Možná pochopíte, až se podíváte, jak vypadá ruční výroba džbánku, skleněnky, nebo i průmyslová výroba obyčejné lahve na pivo.

úkol:

Podívej se na skleněnou pohádku, která vypráví i o tom, že inspiraci najdeš všude- jen se umět dívat. Udělej si figurku (třeba z alobalu) a vyšli ho na cestu různými krajinami, které vytvoříš pomocí skleniček a světla: hustý les, mýtina, tajemná jeskyně, velkoměsto, pobřeží, skála. Každou situaci vyfoť.

Koláž obrázky skleněné scéna

ZASLANÉ PRÁCE / Plejády skla

MALÝ SKLENĚNÝ KVÍZ 3, zkus to...

------------------------------------------------------------------------

2. výprava: Za starou Inspirací Karla Zemana (malý úvod do říše příběhů a výtvarných triků)

Možná znáš filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil. Než se ale Karel Zeman dostal k filmu, chvilku to trvalo. Nejprve studoval obchodní akademii, pak reklamní kreslení a pracoval v reklamně, a až když si jiný režisér všiml jeho výtvarného talentu, nabídl mu práci ve filmových ateliérech. Podívej se, jak vypadal Karel Zeman za mlada s kamerou, můžeš si o něm i více přečíst přečíst. Podívejme se na jeho starou filmovou pohádku Inspirace. Poznáš, co se odehrálo? Jakou roli má v příběhu sklo?

úkol:

- Udělej si figurku (třeba z alobalu, plastelíny, ušij si ji...) a vyšli ji na cestu různými krajinami, které vytvoříš pomocí skleniček a světla: hustý les, mýtina, tajemná jeskyně, velkoměsto, pobřeží, skála. Každou situaci vyfoť (a pošli nám do školy).

- Vytvoř dle inspirace výše fotopříběh (strip) o 3-6 políčkách. Připrav si linii příběhu a pomocí fotek odvyprávěj příběh. Fotky nám klidně pošli jednotlivě, pokud je nemáš jak sesadit. Ty nebo někdo z kolegů pak může fotopříběh doplnit o text. Zkusme to společně...

strip_fotopříběh

Karel Zeman u skla nezůstal, dále dělal trikovým filmům a k animovaným pro děti se vrátil zas, když byl starší. Více o sklářských disciplínách a umělcích se dozvíte na další výpravě (tentokrát do UPM).

ZASLANÉ PRÁCE / Zemanova Inspirace

MALÝ KONTROLNÍ KVÍZ 2, zkus to...

------------------------------------------------------------------------

1. výprava: Za Rembrandtem do Národní Galerie v Praze

V galerii probíhá dialog obraz- divák. Uvědom co obraz a diváka spojuje. Zbytečné činnosti konané se zaujetím jsou pro náš svět naprosto nezbytné! Nejdůležitější jsou samozřejmě ty výtvarné :-).

NG připravila výstavu Rembrandt portrét člověka, podíváme  se prostřednictvím webu NG.

Výstava je zaměřena na portréty. Co bychom mohli říci o lidech na obrazech? Jakých jsou asi povolání, společenského postavení, v jakém se nacházejí duševním rozpoložení? S jakými barvami pracuje a které vynechává? Co bychom řekli o světle v obraze?

úkoly:

- najdi doma, v čem bys mohl navštívit Rembrandtovu výstavu, můžeš se nám v tom ukázat...

- inspiruj se Rembrandtovým osvětlením, zkus podivné nasvícení obličeje a v zrcadle nabo na fotografii pozoruj, jak se mění (můžeš využít světlo z bohu, zespodu, za uchem..., na klobouku). Můžeš také přidat nějaký osvětlovací vynález. Z blikačky na kolo, stmívací lampy by měl jistě Rembrandt radost.

koláž portrét a světlo

- reaguj na pokrývky hlavy - udělej si na hlavu nějaký pěkný turban, nakresli autoportrét

Portréty s kloboukem

ZASLANÉ PRÁCE / Rembrandtovo světlo

MALÝ REMBRANDTŮV KVÍZ, zkus to...

------------------------------------------------------------------------

Vážení a milí, 

toto je jeden z prostorů naší společné výtvarné práce na dálku. 

Prostor pro videokonference je tu https://meet.jit.si/

Touto cestou navážeme na letošní téma vynálezy, které propojíme s osobnostmi ze světa umění a prostorem, kde obvykle dochází k prezentaci děl - galeriemi. Ty jsou bohužel zavřené, stejně jako školní výstava. Rády bychom na výuku oboru nerezignovaly a byly dětem i studentům k inspiraci, podnětům a pomoci i na dálku. 

Úkoly budeme zadávat v týdenním cyklu, přejeme si, aby byly povzbuzením, inspirací a osvěžením v komplikované situaci.

Takto vypadá ateliér 12. října, od kdy máme přerušenu prezenční výuku. Věříme, že se tu brzy sejdeme.

koláž z ateliéru